CZYM JEST BITCOIN?

DLACZEGO POSTANOWIŁAM NAPISAĆ O BITCOINIE?

100px-bitcoinBitCoinem (BTC) zainteresowałam się około półtora roku temu kiedy dowiedziałam się, że mogę go mieć za FREE i dodatkowo zdobyte BTC wykorzystać w programach zarobkowych.

Natomiast bodźcem do napisania tego artykułu była rozmowa ze znajomymi. Rozmawiałam z osobami w różnym wieku: uczącymi się, studiującymi, pracującymi i zaskoczył mnie fakt, że tak naprawdę nie wiedzą nic o bitcoine. Okazuje się więc, że świat BitCoina to dla wielu z nas wciąż nowość, mimo, że funkcjonuje już jako waluta. Nie każdy musi się angażować w bitcoina, czy śledzić kursy jego wymiany na złotówki, ale jeżeli nie chce przegapić czegoś, być może bardzo ważnego, powinien rozumieć, czym jest i w jaki sposób działa ta wirtualna waluta.

CZYM WIĘC JEST BITCOIN?

Bitcoin jest cyfrowym pieniądzem, który istnieje dzięki Internetowi i nowoczesnej kryptografii. Nazywany jest kryptowalutą. Istnieje wyłącznie jako zapis w Wielkiej Globalnej Internetowej Księdze Transakcji. Można ją porównać do wielkiej ogólnoświatowej księgi rozrachunkowej, w której zapisywane są wszystkie transakcje jakie zaistniały w sieci BitCoin. Zwana jest blockchain (z angielskiego: łańcuch bloków). Zawarte transakcje przez 24 godziny na dobę , 7 dni w tygodniu są grupowane w bloki co 10 minut. Tworzy się w ten sposób łańcuch bloków, dzięki czemu nie da się usunąć, ani zmienić żadnej transakcji, która została w nim zapisana. Księga jest jedna i każdy ma do niej dostęp ponieważ jest rozproszona w dziesiątkach tysięcy kopii na komputerach na całym świecie. Jest ona jawna i każdy może prześledzić historię transakcji między dwoma adresami. Celowo użyłam pojęcia „adresami” ponieważ w BitCoin posługujemy się adresami BitCoin o postaci,np.1rYK1YzEGa59pI314159KUF2Za4jAYYTd, analogicznymi do numeru konta w banku. Tych adresów używa się do przelewów BTC .Kto może wydawać środki zgromadzone na danym adresie? Otóż z każdym adresem powiązany jest klucz prywatny i za jego pomocą „podpisujemy” każdą transakcję poświadczając jednocześnie, że to my jesteśmy posiadaczami monet zgromadzonych na tym adresie i chcemy dokonać przelewu. Jeżeli nasz klucz nie pasuje do adresu to taka transakcja zostaje odrzucona i nie dojdzie do skutku. Obsługa transakcji odbywa się wyłącznie przez komputery. Cały system jest zaprojektowany po to:

  1. żeby do środków miał dostęp tylko ten, kto jest do nich upoważniony,
  2. żeby nikt nie mógł sfałszować zapisu w Wielkiej Globalnej Internetowej Księdze Transakcji.

TRADYCYJNY PIENIĄDZ, A BITCOIN

Tradycyjne waluty są związane z państwami i ich rządami, które je emitują. Emisją waluty w danym państwie zajmuje się jego bank centralny. Stabilność waluty jest uzależniona od sytuacji ekonomicznej państwa. Bitcoin jest walutą ponadnarodową. Sięga tam gdzie sięga Internet. Nie emituje jej żaden bank lecz protokół kryptograficzny. Pomysłodawcą i pierwszym twórcą protokołu jest ukrywająca się do dziś osoba pod pseudonimem Satoshi Nakamato. 31 października 2008r. opublikowała projekt systemu funkcjonowania BitCoin (z angielskiego:„bit” – moneta), opartego o technologię P2P (peer to peer). Kluczem do rozwiązania problemu braku centralnej instytucji i możliwości rozproszenia systemu za pomocą P2P okazała się matematyka i kryptografia. W  protokole opracowanym przez Nakamato zaprogramowano jak często i ile nowych bitcoinów jest emitowanych. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku tradycyjnej waluty, którą rząd może w każdym momencie dodrukować powodując inflację

W JAKI SPOSÓB GENEROWANE SĄ NOWE BITCOINY?

australijski_craig_wright_6804935Wyżej wspomniałam, że jeżeli prywatny klucz nie pasuje do adresu, z którego mają być wysłane bitcoiny to taka transakcja zostaje odrzucona i nie dojdzie do skutku. Tu chcę wyjaśnić w jaki sposób ich poprawność jest weryfikowana, skoro nie ma centralnego serwera instytucji odpowiedzialnej za to. Otóż w BitCoinie zajmuje się tym sieć połączonych ze sobą komputerów. Weryfikacja tych transakcji (ze względu na kryptograficzne operacje) wymaga pewnej mocy obliczeniowej, którą ludzie udostępniają sieci BitCoin. Czemu ludzie robią to mimo, że mocno obciążony komputer pobiera sporo prądu? Kluczem jest tutaj odpowiedź na wyżej zadane pytanie: w jaki sposób generowane są nowe bitcoiny? Twórca BitCoina zdecydował się na mechanizm znany z rzeczywistości – wydobycie złota. Tak samo jak złota są ograniczone zasoby w ziemi i coraz trudniejsze wydobycie, tak samo liczba bitcoinów jest z góry określona przez algorytm i wynosi 21 milionów sztuk. Tak jak nie da się z dnia na dzień wydobyć tysięcy ton złota, tak tworzenie nowych bitcoinów jest określone ścisłymi regułami i każdego dnia pojawia się konkretna ich liczba. W zamian za udostępnienie mocy obliczeniowej służącej do weryfikacji transakcji, system BitCoin przyznaje tym użytkownikom nagrodę w postaci nowych bitcoinów. Przy tworzeniu każdego nowego bloku (średnio co 10 minut) wybierany jest losowo użytkownik, który ją otrzyma. Oprócz samego weryfikowania transakcji biorą oni udział w pewnego rodzaju zagadce kryptograficznej. Niektórzy porównują te zagadki do szukania przysłowiowej igły w stogu siana. Moc obliczeniowa komputera to analogicznie szybkość przeszukania siana. Ten, kto najszybciej rozwiąże tę zagadkę (znajdzie igłę) ten otrzymuje nagrodę. Od początku, do grudnia 2012r. nagroda ta wynosiła 50 BTC. Od grudnia 2012r. do lipca 2016r. – 25 BTC natomiast od lipca 2016r. nagroda ta wynosi 12,5 BTC. Jak zdążyłeś zauważyć w ramach ograniczenia liczby bitcoinów, średnio co cztery lata system zmniejsza o połowę tę nagrodę. Dzięki temu ilość BTC w obiegu nie będzie rosła w nieskończoność i jest z góry określona przez algorytm – wynosi 21 milionów sztuk. Liczba ta zostanie osiągnieta dopiero w 2141r. Obecnie w obiegu jest niecałe 13 milionów BTC. Ludzie udostępniający sieci BitCoin moc obliczeniową swoich komputerów nazywani są „górnikami”, moc obliczeniowa ich komputerów to „kopalnia”, a pozyskiwanie nowych bitcoinów to „kopanie” lub „wydobywanie” ich mimo, że nie ma to nic wspólnego z pracą górnika.

DLACZEGO BITCOIN MA JAKĄKOLWIEK WARTOŚĆ?

Mimo, że fizycznie nie możemy trzymać w garści bitcoina, nie możemy go wypłacić z banku tak jak tradycyjną walutę, posiada on swoją wartość, przede wszystkim dlatego, że:

  1. pozwala przechowywać pieniądze i dokonywać transakcji niezależnie od systemu bankowego,
  2. jest trwały, przenośny, łatwo podzielny,
  3. ma odgórnie ograniczoną podaż,
  4. jest coraz powszechniej honorowany przy różnego rodzaju płatnościach.
  5. nie może się pojawiać znikąd – musi być znana jego historia od momentu „wykopania”,
  6. nie można go wydać bez posiadania prywatnego klucza,
  7. nie można wydać dwa razy tych samych monet.

PODZIAŁ BITCOINA NA MNIEJSZE JEDNOSTKI

przelicznik_btcJak wskazuje nam zestawienie najmniejszą jednostką bitcoina jest  1 satoshi, czyli 100 000 000 satoshi = 1 bitcoin.

 

WARTOŚĆ BITCOINA

Bitcoin debiutował na Mt.Gox 17 sierpnia 2010r. z ceną 0,063 USD/BTC. Do października cena pozostawała praktycznie bez zmian, by wkrótce zacząć rosnąć i w kwietniu 2011r.ustabilizować się na poziomie 1 USD/BTC, po czym wzrost stał się jeszcze bardziej dynamiczny, tak iż 8 czerwca 2011r. cena osiągnęła 31,91 USD za BTC. Wkrótce potem nastąpił spadek i rok 2011 zakończył się kursem 4,72202 USD/BTC. W roku 2012 utrzymuje się tendencja wzrostowa, jednak nie tak duża jak w roku poprzednim – listopad 2012 zakończył się kursem 12,565 USD/BTC. W roku 2013 obserwowany jest ponowny wzrost. Na początku kwietnia 2013 kurs osiągnął 266 USD/BTC, a pod koniec listopada 2013 przekroczył 1200 USD/BTC – dane Wikipedia.

Na dzień dzisiejszy wartość BTC wynosi 759,00$, w przeliczeniu na €: 728, co stanowi 3307 PLN.

JAK WEJŚĆ W POSIADANIE BTC?

Wejść w posiadanie bitcoinów można w następujące sposoby:

  • poprzez opisany wyżej proces udostępniania mocy obliczeniowej – „kopanie”,
  • zakupienie od innych posiadaczy. Do wymiany tradycyjnego pieniądza na bitcoiny służą specjalne serwisy internetowe zwane giełdami,
  • przystąpienie do znanych kopalni bitcoin. Celowo użyłam tu pojęcia znanych ponieważ w sieci pojawiają się kopalnie, które po pewnym czasie znikają razem z naszymi bitcoinami. Poniżej przedstawiam wykaz znanych kopalni, których listę udostępnia oficjalna strona Blockchajn: https://blockchain.info/ w zakładce „Wykresy”.

kopalniebtc-3

  • Dostępne są również tak zwane kraniki BTC, na których możemy pozyskać darmowe satoshi rejestrując się na ich stronach internetowych. Osobiście korzystam z takich kraników i w następnych artykułach przedstawię je i pokażę jak się po nich poruszać.

PODSUMOWANIE

Bitcoin postrzegany jest jako połączenie najlepszych cech tradycyjnego pieniądza (łatwość płacenia) i złota –zapobieganie inflacji.

Dopóki ludzie będą cenić sobie te cechy oraz możliwość łatwego rozliczania się poza systemem bankowym, dopóty kryptowaluty będą posiadały fundamentalną wartość.

 

Autor wpisu: Kazimiera Nurczyk.
Od pewnego czasu zajmuję się marketingiem Internetowym. Ciągle doskonalę swoje umiejętności i szukam nowych rozwiązań. Jeżeli rozpoczynasz swoją pracę w marketingu Internetowym to zapraszam Cię do kontaktu. Pomoc, którą otrzymasz ode mnie ułatwi Ci pracę.
Zapraszam Cię w tę niezwykle interesującą podróż.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bitcoin i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz